Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

PROKON-EKON Grubu insana ve çevreye kaygı ve özen göstererek faaliyetlerini sorumlu ve etik olarak gerçekleştirir. Grup çalıştığı ülkelerdeki yasaları sıkı şekilde takip eder ve yerel adet ve geleneklere saygılıdır. Grup politikaları Grup içerisinde sorumlu ve etik davranışı yerleştirmek ve bu değerleri Grup dışı etkileşimlerinde göstermek üzere tasarlanmıştır. Bu çabalar kalite yönetimini, teknoloji ve yenilik aracılığıyla tutarlı şekilde mükemmeliyeti sunmayı çabalamayı, aynı fikirde iş ortaklarını seçmeyi, yolsuzlukla mücadele önlemlerini desteklemeyi adil ve güçlü rekabeti desteklemeyi, güvenli ve tarafsız iş ortamı oluşturmayı, iş yasaları ve değerlerine saygı duymayı, atığı minimize etmeyi, kaynakları optimize etmeyi ve sürdürülebilir çözümler için kararları içerir.

Sürdürülebilir topluma yönelik çalışmalarının yanında grubumuz, Ankara’daki imalat tesislerinde 500 kW modern teknoloji güneş enerjisi ile çalışan enerji santralini Nisan 2013’de devreye almıştır. Şubat 2015’de kurulu güç 1260 kW’a çıkarılarak mevcut durumda şirket enerji ihtiyacının yaklaşık 45%’ı temiz enerji aracılığıyla sağlanmakta ve ilave olarak grubun karbon izini daha da azaltmaktadır.

Grubun Ankara’da bulunan yeni şirket merkezi de ayrıca çevreye yatırımı ve taahhüdünü yansıtmaktadır. Bina sürdürülebilirliğe yoğun biçimde vurgu yapmak üzere tasarlanmıştır. Bir kısmı Türkiye’de ilk kez olan doğal ve diğer kaynaklardan etkili şekilde faydalanarak ve onları optimize eden birçok özelliği birleştirerek, çevresel etkiyi büyük ölçüde azaltmaktadır. Bina aşağıdakiler aracılığıyla enerji ve su gereksinimlerini azaltmak üzere tasarlanmıştır; (i)etkili çoklu kaynak enerji üretimi, (ii)kaynakların muhafaza edilmesi, çok amaçlı hale getirilmesi ve geri dönüşümü, (iii)atığın azaltılması, (iv)akıllı kontrol sistemleri, (v)doğal ışık, ısı ve havanın kullanılması.

Bina inşaatı sırasında ve iç mekanlarda geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımını maksimize etmek için de yoğun çaba gösterilmiştir. Bu çabalar yeni yeşil binanın Türkiye’de ilklerden olan prestijli LEED Platin sertifikasyonu adayı olmasını sağlamıştır.