Projeler - Etimaden Bandırma Turbojeneratör Sistemlerinin Kurulumu ve Enerji Altyapısı Modernizasyonu

Projeler - Etimaden Bandırma Turbojeneratör Sistemlerinin Kurulumu ve Enerji Altyapısı Modernizasyonu

projects Description

Etimaden ve Ekon arasında Mühendislik, Tedarik ve Yapım (EPC) bazında Balıkesir Bandırma’da gerçekleştirilecek Bor ve Asit Fabrikaları Turbojeneratör Sistemlerinin Kurulumu ve Enerji Altyapısı Modernizasyonu Yapım İşi için 26.Mart.2021 tarihinde sözleşme imzalamıştır.

Projenin kapsamında mühendislik işleri, malzeme temini, imalat, inşaat ve montaj, performans testleri, gerekli eğitimlerin verilmesi ve tesisin devreye alınarak anahtar teslimi yapımı işleri yeralmaktadır.

Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü, bor madenlerini işleyerek yüksek katma değerli, kaliteli ve sürdürülebilir rafine bor ürünlerine dönüştürmektedir. Dünya bor rezervinin %73’ünü elinde bulunduran Türkiye’nin en önemli bor ürünleri üretim merkezlerinden biri olan Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları, kendi enerjisini fabrika içerisinde kurulu bulunan 2 adet 5,33MW buhar türbini/jenaratörden karşılamak suretiyle hem enerji tasarrufu hem de ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Sözleşme kapsamında Ekon tarafından yapılacak olan 36 MW yeni buhar türbini/jenaratörü, mevcut 2 adet 5,33MW türbin/jeneratör grubunun modernizasyonu ve yeni sistemle entegrasyonu ile 34.5kV/15kV/6.3kV Metal-Clad panoların tesis edileceği 2 adet Ana Dağıtım Merkezi, Enerji İzleme & Yük Yönetim Sistemi (PMS) ve Türbin Kontrol Sistemleri, Proses ve PMS’i kapsayacak şekilde Çatı Kontrol Sistemi (DCS) işleri tamamlandığında Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları enerji üretim kapasitesi artmış ve enerji altyapısı modernize edilerek tesisin işletme sürekliliği sağlanmış olacaktır.