Projeler - Afşin-Elbistan B Termik Santrali II. Ünitesi – Yangın Hasarı Restorasyonu

Projeler - Afşin-Elbistan B Termik Santrali II. Ünitesi – Yangın Hasarı Restorasyonu

projects Description
Proje : EÜAŞ Afşin-Elbistan B Termik Santrali Genel Müdürlüğü Yangın Sonrası Oluşan Hasarlı Kısımların II. Ünitesi Kazan Binasında Yangın Demontaj, İmalat, Montaj, Test Ve Devreye Alma İşleri, Kahramanmaraş – Türkiye
İşveren : Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü (EÜAŞ)
Sözleşme Tarihi : 16.01.2015
Durum : EPC Yüklenici
Katılım Yüzdesi : 100%
Projenin Genel Tanımı : Türkiye’nin Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde bulunan Afşin-Elbistan B Termik Santrali II. Ünitesinin yangın sonucunda hasar görmüş imalatların demontaj, montaj ve devreye alma işleri yapılmaktadır.
Projenin Detaylı Tanımı : Santralin kullanımı Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü bünyesindedir ve EKON Endüstri İnşaat ve Ticaret A.Ş, detaylı mühendislik, imalat, inşaat, yapı çeliği, mekanik, elektrik ve otomasyon işleri ile tedarik ve montaj işlerinin tamamlanması kapsamında EÜAŞ’ın yüklenicisidir.

Proje kazan binasında meydana gelen yangın sonucunda hasar görmüş; kazan taşıyıcı konstrüksiyon sistemi ve kazan binası çelik konstrüksiyon, elektrik, kablo ve taşıyıcıları, enstrümantasyon, kabin ve ekipmanları, elektromekanik kontrol valf ve aktüatörler, elektronik kontrol odası, pano ve trafo odası, asansör ve kuyusu, borular, gaz kanalları, askı sistemleri, brüden filtreleri ve taşıyıcı ayakları, brüden fanları ve motorları, helezonlu çıkarıcı ve savak elemanlarının ( tüm profiller, platformlar, korkuluklar cephe kaplamaları vb. ) demontajı-montaj ve yenilenen sistemlerinin devreye alınması işini kapsamaktadır.

Ana iş kalemleri:

  • İnşaat İşleri ( Çelik Konstrüksiyon, cephe kaplamaları ve izolasyon )
  • Mekanik İşleri ( Elektro filtre ve yardımcıları, boru hatları, izolasyon ve enstrümanlar vs.)
  • Elektrik ve Otomasyon İşleri

İnşaat işleri kapsamında; ağır hasar görmüş olan yatay ve düşey taşıyıcılar, çelik konstrüksiyondan imal edilmiş diğer yardımcı konstrüksiyonlar ( yürüyüş yolu, platform, merdiven vb.), yapısal çelikten imal edilerek montajı EKON tarafından yapılacaktır. Kazan ana taşıyıcı kolon ve kirişlerinde güçlendirme EKON tarafından yapılacaktır. Hasarlı olmayan taşıcılarda yüzeysel temizlik ve boya EKON tarafından yapılacaktır. Üniteler arasında malzemelerin taşınmasını kolaylaştırmak amacıyla üniteler arası geçiş yapıları dizayn edilerek montajı EKON tarafından yapılacaktır. Dış cephe ve çatı kaplamaları sökülerek, taş yünü dolgulu sandviç panel kaplamalarıyla yenilenecektir. II ünitesinde buluna panjur ve kapılar ile çatı drenaj sistemi aslına uygun olarak EKON tarafından yenilenecektir.

Mekanik İşler kapsamında; 40 nolu ve 50 nolu Brüden Filtreleri tüm ekipmanları ve üzerinde bulunan yardımcı ekipmanlarıyla birlikte yeniden imal edilerek montajı yapılacaktır. Yangın sonucu hasar görmüş tüm asansör ve vinç ekipmanları yeniden imal edilerek montajı EKON tarafından yapılacaktır. Buhar sisteminin ana parçası olan Soğuk Tekrar Kızdırıcı (RH) boru sistemi elektromekanik cihazlarla yapılacak analizler sonucunda çıkan hasara göre yenileme işlemi EKON tarafından yapılacaktır. Yangın bölgesindeki Buharlı Kurum Üflemeleri ve vanaları tamamı sökülerek yenilenecektir. Yangın sırasında hasar görmüş; tüm yangın hatları ve ekipmanları ( yangın dolabı, yangın hortumu, vana ), vakumlu temizleme sistemi, yardımcı buhar boruları, servis havası ve enstrüman havası tesisatları, kapalı devre soğutma suyu tamamlama tankı ve bu tanka ait tesisat ve ekipmanlar, kazan taşıyıcı yayları ( yapılacak testler sonucunda ), tüm sistem ve ekipmanların izolasyonları EKON tarafından yenileriyle değiştirilecektir.

Elektrik ve elektronik işleri kapsamında, yangından hasar görmüş kablo tavaları, merdivenleri ve aksesuarları, güç kabloları, aydınlatma sistemi ve ekipmanları, elektrik panoları, trafolar, Brüden Filtreleri fan motorlar, asansör ve vinç sistemi elektrik tesisatı, HVAC soğutma sistemi elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, yıldırımdan korunma ve uçak ikaz sistemi, kurum üfleme sistemi elektrik tesisatı EKON tarafından tümüyle yenilenecektir.

Elektronik ve haberleşme işleri kapsamında; yangından hasar görmüş sinal ve otomasyon kabloları, otomasyon ve ölçüm panoları, anahtar ve sensörler, aktüatörler, transmittörler, analizörler ve çatı panjur pnömatik sistemleri EKON tarafından yenileriyle değiştirilecektir.