Projeler - Gebze Kombine Çevrim Santrali (850MW)

Projeler - Gebze Kombine Çevrim Santrali (850MW)

projects Description
Proje : Gebze 850 MW Kombine Çevrim Santrali, İnşaat Ve Mekanik Montaj İşleri İle Santralin Bazı Ekipmanlarının Temini
İşveren : Yeni AEN İnşaat A.Ş. (Ansaldo Energia İştiraki)
Danışman : Tractabel Mühendislik
Sözleşme Tarihi : 12.07.2011
Tamamlanma Tarihi : 11.12.2013
Statü : Yüklenici
İştirak Yüzdesi : 100 %

 

Genel Proje Tanımı : Türkiye’nin VI. IMES Sanayi Bölgesi olan Kocaeli-Gebze’de 850 MW’lik Kombine Çevrim Santrali inşa edilmektedir.

 

Detaylı Proje Tanımı : Santralin ana yüklenicisi İtalyan şirketi ANSALDO ENERGIA s.p.a (AEN)’dır ve EKON Endüstri İnşaat ve Ticaret A.Ş, detaylı mühendislik, imalat, inşaat ve yapı çeliği işleri ile tedarik ve montaj işlerinin yapılması kapsamında Yeni AEN İnşaat’ın Yüklenicisidir.

EKON sorumluluğundaki başlıca miktarlar aşağıdaki gibidir:

  • Beton: 38.000 m3
  • Kalıp: 41.500 m2
  • Çubuk Donatı: 4.700 ton
  • Çelik yapı tedarik +montaj: 4.900 ton
  • Giydirme: 17.000 m2
  • Destekler dahil boru tesisatı: 973 ton
  • 2xHRSG basınçsız parça imalatı: 3.333 ton
  • 2xHRSG Montaj: 9.600 ton

 

Proje 94.2A iki gaz türbini ünitesinden (her biri 294 MW) ve jeneratör grubundan,  2 ünite atık ıs kazanı,  280 MW kapasiteli 1 ünite buhar türbininden oluşmaktadır.  Gaz Türbini ve Buhar Türbini Yapılarının temelleri betonarme, üstyapılar çelik konstrüksiyon şeklinde tasarlanmıştır. Ayrıca türbin yapılarına bitişik her bir ünite için bir elektrik binası bulunmaktadır ve her bir atık ısı kazanı yanında ayrı bir elektrik binası vardır.  Bunlara ek olarak projede buharın yoğunlaştırılması için bir Hava Soğutmalı Kondenser ve kapalı soğutma sistemi için de bir Fin Tipi Fanlı Soğutucu (Fin Fan Cooler) yer almaktadır.

 

Atık Isı Kazanı STF s.p.a (İtalya) tarafından, Hava Soğutmalı Kondenser ve Fin Tipi Fanlı Soğutucu SPIG s.p.a (İtalya) tarafından, gaz & buhar türbinleri Ansaldo şirketleri tarafından temin edilmiştir.

 

Atık Isı Kazanının basınçsız kısımları EKON ’un imalat fabrikasında imal edilmiştir. Şalt Sahası iç mekan şalt sahası olarak tasarlanmaktadır ve SIEMENS’in sorumluluğundadır.

 

Yukarıda bahsi geçen güç adasına ek olarak; boru taşıyıcı direk dizileri, yardımcı kazan tesisi, su arıtma tesisleri ve tankları, yardımcı elektrik binaları, doğalgaz RMS-A istasyonu, yönetim binası, yeraltı galerileri, pompa istasyonları, pompa temelleri, trafo temelleri gibi yapılar da EKON’un sorumluluğundadır.

 

Vinçler & köprü vinçler, atmosferik tanklar, yangın söndürme sistemleri, ısıtma soğutma ve havalandırma sistemi (HVAC), ana doğalgaz borusuna  bağlantı sistemi (HOT-TAP) ve Gaz Basınç Düşürme İstasyonu, EKON tarafından anahtar teslimi olarak tedarik edilmiştir